110. výročí postavení školy v Tupci – září 2018

05. 08. 2018 / Aktuality, Muzeum Záhoří / Autor: Alžběta Panáková

Tupecká škola

 

Blíží se začátek nového školního roku a v této souvislosti je potřeba zmínit 110. výročí postavení školy v Tupci.

 

 

Tupec si postavil svou vlastní školu v roce 1908 při silnici za tehdejší vesnicí směrem k Veselíčku. Školní budova i se dvorem a školní zahradou byla na pozemku ve výměře 1 měřice zakoupena obcí za 1000 K od paní Amálie Zábranské, která ač neměla sama dost pozemků, měla porozumění pro obecní dobro. Stavbu školy provedl stavitel pan Hudec z Hranic, stavba si vyžádala náklady 25 000 K. Škola nesla název na počest císaře Františka Josefa. Název byl zrušen po vzniku Československého státu.

 

 

Škola byla jednotřídní.  V jedné části domu byla třída pro 1. až 5. ročník, ve druhé byl byt pro učitele. Prvním správcem školy byl pan Antonín Zamazal, který odešel do výslužby roku 1929. Po něm velel škole pan František Sehnal. Ve škole se hrávalo velmi často ochotnické divadlo, vyučující měli za to, že veřejným vystupováním se děti naučí lásce k divadlu a kultuře vůbec. Po 2. světové válce dělal ředitele školy Jan Tylich, posledním učitelem byl pan Antonín Dostál.

 

 

Po sloučení Tupce s Veselíčkem byla škola zrušena a děti docházely do školy ve Veselíčku nebo v Dolním Újezdě. V budově byl zřízen hostinec, ale v roce 1966 byl na návrh MNV Veselíčko vypracován Janem Ondruchem plán na úpravy budovy tupecké školy pro účely dvojtřídní mateřské školy se samostatnou školní stravovnou. Po celé řadě jednání bylo  v roce 1971 započato s přestavbou formou tzv. „Akce Z“. Slavnostní zahájení provozu  mateřské školy bylo 1. září 1973. Mateřská škola je v budově dosud.

 

Stanislava Čočková

kurátorka muzea Záhoří

Foto zde: 

Stanislava Čočková

kurátorka muzea Záhoří

Zavádíme mobilní rozhlas

Nejbližší události v obci

Další události

Mapový portál Geosense
Interaktivní prohlídka kronik obce Veselíčko - novinka
Projekt sociální bydlení

Mapa

Veselíčko na mapě

Kontakt

Obec Veselíčko
Veselíčko 68
751 25
okres Přerov

info@obec-veselicko.cz
+420 581 793 255
úřední hodiny OÚ

Newsletter

Budeme vás pravidelně informovat o novinkách obce. Pro přihlášení k odběru e-mailového zpravodaje zadejte svůj e-mail.

Copyright©2013, Obec Veselíčko / Aktualizuje Bc. Adéla Giblová / Tvorba www stránek - Studio Bajola Přerov