Americká plemena mám rád pro jejich klidnou povahu, říká Pavel Roman z westernového ranče

19. 12. 2013 / Akce Ranče Mustang, Obec v médiích / Autor: Bc. Adéla Giblová

Většina dětí miluje koně. Takové hříbátko touží dostat například na Vánoce nebo vůbec – jednou je prostě mít. Ne každému se to ale v dospělosti podaří. Pavlu Romanovi ano. A má dnes nejen koně, ale hned celý ranč. Třiačtyřicetiletý muž pochází z Mostu, na Přerovsko se přestěhoval s rodiči už jako dítě a před jedenácti lety se usadil ve Veselíčku, kde koupil objekt bývalého kravína, jenž byl součástí zemědělského družstva a vybudoval v něm westernový ranč pro koně. Dnes tam dokonce se ženou žijí a kromě koní chovají také kozy, ovečky a králíky. Ve stájích Romanových ale nežijí jen jejich vlastní koně, ale hlavně koně jiných majitelů, kteří vlastní stáje nemají a nemají ani tolik času, aby se svým milovaným zvířatům věnovali.

„Koní v poslední době přibývá, ale lidi si je už pořizují spíš domů než že by je využívaly komerční stáje, jako jsou ty naše,“ říká Pavel Roman. V ranči zajišťují přitom veškerý servis pro koně i jezdce. „Lidi si mohou u nás koně ustájit, postaráme se i o výuku jezdectví,“ přibližuje Pavel Roman, který vystudoval zemědělskou školu a poté se živil jako obchodní zástupce. „Ke koním jsem se dostal až ve svých deseti letech. Začínal jsem v jezdeckém oddíle v Bochoři a jezdíval dostihy a parkury, které mně ale až tak moc nešly,“ přiznává. Závodil hlavně na regionálních soutěžích a většinou prý i vyhrával. „Asi jsem měl dobrého koně,“ směje se. Prvního vlastního koně si pořídil teprve okolo roku 2000. „Byl to teplokrevný valach. Později jsem se ale zamiloval do westernového ježdění a rozhodl se pro americké plemeno. Koně jsem měl ustájeného v komerční stáji, ale byl „pokažený“ od bývalého majitele. Chtěl jsem s ním něco udělat, aby se na něm dalo jezdit a ta práce se mně natolik zalíbila, že jsem se nakonec rozhodl výcvikem koní a jejich ustájením profesně zabývat,“ vzpomíná na své začátky.

Se ženou koupili bývalý kravín a pronajali si okolní a přilehlé pozemky a založili občanské sdružení Ranč Mustang Veselíčko. „Náš jezdecký klub má dnes už více než sto členů. Jsme také členy celostátních i mezinárodních organizací zastřešujících westernový sport a chov koní řady amerických plemen,“ vysvětluje. S pomocí úvěrů, sponzorských darů a vlastních prostředků se Romanovým nakonec postupnou rekonstrukcí objektu a úpravou okolí podařilo vybudovat vzdušné a světlé stáje s prostornými boxy pro ustájení asi sedmnácti koní, sociální zázemí pro členy a majitele, výběhy pro koně, kruhovou ohradu pro výcvik a odvodněnou pískovou jízdárnu pro trénink koní a výuku jezdců. „Jsme připraveni také pro výuku začínajících jezdců a dětí a pro sportovní westernové ježdění,“ přibližuje dále Pavel Roman. Plemena amerických koní Quarter Horse a Paint Horse si Romanovi rozhodně nevybrali proto, že by jim ta česká byla málo nóbl, ale kvůli jejich prý velmi klidné, vyrovnané povaze a stavbě těla, která je vhodná právě pro jezdecký sport a sportovní westernové ježdění a reining. „Což je vlastně westernová drezůra,“ vysvětluje majitel. Zda je dnes ojedinělé chovat americká plemena? „Už ani ne. Sem tam už je někde mají, ale s naší stájí, která se zaměřuje na chov a výcvik, jsme v tomto regionu asi jediní,“ říká. S hospodářskou situací je to prý dnes na ranči horší. „Lidé mají hlouběji do kapes. Přesto bychom chtěli zprovoznit krytou jízdárnu. Doufáme, že tím obnovíme příliv dalších lidí, kteří budou mít zájem o výcvik,“ uzavřel Pavel Roman.

šum, PD

Více foto: http://www.obec-veselicko.cz/zivot-v-obci/fotogalerie/hubertova-jizda/

Kanalizace Tupec - výstavba 2020
Zavádíme mobilní rozhlas

Nejbližší události v obci

Nejsou žádné plánované akce.

Další události

Mapový portál
Interaktivní prohlídka kronik obce Veselíčko - novinka
Povodňový portál
Projekt sociální bydlení
Koronavirus

Mapa

Veselíčko na mapě

Kontakt

Obec Veselíčko
Veselíčko 68
751 25
okres Přerov

info@obec-veselicko.cz
+420 581 793 255
úřední hodiny OÚ

Hlášení rozhlasu

2. 7. 2020

Upozorňujeme občany z dolního konce Tupce, kterým nebyly v pravidelném svozu odpadu, vyvezeny popelnice, že pokud mají zájem o jejich vyvezení, aby umístili popelnice k autobusové zastávce v Tupci… celé hlášení

Starší hlášení

Copyright©2013, Obec Veselíčko / Prohlášení o přístupnosti / Tvorba www stránek - Studio Bajola Přerov