Drobnosti z historie – Antonín Frel

14. 05. 2020 / Aktuality / Autor: Obec Veselíčko

Letos uplynulo již 50 let od doby, kdy zemřel Antonín Frel (1894 – 1970)

Je považován za nejvýznamnější osobnost Dolního Újezda, jeho prvním místem působení však bylo Veselíčko, kde v roce 1914 nastoupil jako učitelský praktikant, ale brzy musel na frontu první světové války, takže se do školy vrátil až v roce 1918. Kromě Veselíčka působil po válce ještě krátce v Radvanicích. Na Veselíčku se také oženil 30. května 1922 s Marií Tomanovou, dcerou kastelána veselíčského zámku. Jeho žena Marie Tomanová byla učitelkou v Dolním Újezdě, kde po ní Frel v roce 1925 nastoupil a vrátil se tak do svého rodiště. Ve škole se stal v roce 1931 řídícím učitelem. V roce 1946 si Antonín Fröhlich nechal změnit jméno na Frel.

Jeho dodnes nejčastěji uváděným počinem bylo redigování Záhorské kroniky, vlastivědného sborníku Záhoří a Pobečví. V samotné záhorské kronice za Frelovy redakce najdeme vedle pověstí a pohádek různé články historické, vlastivědné, národopisné, přírodopisné, genealogické, meteorologické a spoustu dalších. Antonín Frel za svého života udělal obrovský kus práce pro celou oblast Záhoří. Vydané brožury jsou dodnes v mnoha rodinách uchovávané jako cenné relikvie a zdroj informací.

Text: Muzeum Záhoří

15. 5. 2020

Žádáme občany, kteří špatně slyší hlášení z nového rozhlasu, aby nám dali tuto skutečnost vědět na telefonní číslo 581 793 255. V pondělí 18. května se bude konat od 18 hod. v Komunitní škole zasedá… celé hlášení