Drobnosti z historie – Antonín Frel

14. 05. 2020 / Aktuality / Autor: Obec Veselíčko

Letos uplynulo již 50 let od doby, kdy zemřel Antonín Frel (1894 – 1970)

Je považován za nejvýznamnější osobnost Dolního Újezda, jeho prvním místem působení však bylo Veselíčko, kde v roce 1914 nastoupil jako učitelský praktikant, ale brzy musel na frontu první světové války, takže se do školy vrátil až v roce 1918. Kromě Veselíčka působil po válce ještě krátce v Radvanicích. Na Veselíčku se také oženil 30. května 1922 s Marií Tomanovou, dcerou kastelána veselíčského zámku. Jeho žena Marie Tomanová byla učitelkou v Dolním Újezdě, kde po ní Frel v roce 1925 nastoupil a vrátil se tak do svého rodiště. Ve škole se stal v roce 1931 řídícím učitelem. V roce 1946 si Antonín Fröhlich nechal změnit jméno na Frel.

Jeho dodnes nejčastěji uváděným počinem bylo redigování Záhorské kroniky, vlastivědného sborníku Záhoří a Pobečví. V samotné záhorské kronice za Frelovy redakce najdeme vedle pověstí a pohádek různé články historické, vlastivědné, národopisné, přírodopisné, genealogické, meteorologické a spoustu dalších. Antonín Frel za svého života udělal obrovský kus práce pro celou oblast Záhoří. Vydané brožury jsou dodnes v mnoha rodinách uchovávané jako cenné relikvie a zdroj informací.

Text: Muzeum Záhoří

Nejbližší události v obci

Nejsou žádné plánované akce.

Další události

11. 1. 2021

Firma: TOPENÁŘSKÝ SERVIS s.r.o. a společenství kominíků a topenářů bude provádět v naší obci revize kotlů na tuhá paliva. Dále pak provádí revize, kontroly a čištění komínů, kontroly kotlů na plynná paliva. Termín re… celé hlášení