Drobnosti z historie – Jiří Frel

06. 01. 2021 / Aktuality / Autor: Obec Veselíčko

Drobnosti z historie

V povědomí našich občanů je jméno Frél spjato s Antonínem Frélem (Fröhlichem), učitelem a editorem Záhorské kroniky. Slavný byl ovšem i jeho syn.

Jiří Frel, původním jménem Jiří Fröhlich (13. 11. 1923 Dolní Újezd – 26. 4. 2006 Paříž) byl česko-americký klasický archeolog, historik antického umění, zejména znalec řeckého sochařství a vázového malířství, a vysokoškolský pedagog.

Narodil se jako první potomek v rodině učitele a  historika Antonína Fröhlicha (1894–1970) a jeho manželky Marie, rozené Tomanové z Veselíčka, která také pracovala jako učitelka. V září 1945 nastoupil jako jeden z prvních studentů Karlovy univerzity ke studiu klasické archeologie a dějin umění. Za vynikající výsledky dostal stipendium na École normale superiére v Paříži. Byl znalcem zejména řeckého umění, řecké klasické sochařství, funerální plastiku a keramiku. Česky napsal monografii Řecké vázy (1953) a řadu statí.

Roku 1969 emigroval do USA, kde stal profesorem na Princetonské univerzitě. V letech 1970–1973 pracoval jako asistent kurátora sbírek antického umění Metropolitního muzea umění v New Yorku. V letech 1973 až 1986 působil jako první kurátor sbírky antického umění v Muzeu Jeana Paula Gettyho v Los Angeles. Podstatně rozšířil jeho sbírku antického umění a proměnil ji v jedno z předních světových muzeí.

V poslední etapě své kariéry v letech 1985–1988 přednášel profesor Jiří Frel externě na Univerzitě jižní Kalifornie v Los Angeles. Po přestěhování do Evropy v 90. letech pracoval v Paříži a v Římě jako expert pro starožitníky. Zemřel roku 2006 v Paříži a je pohřben na hřbitově Pére–la chaise.

25. 1. 2021

Oznamujeme občanům, že zítra tj. 26. 1. 2021 bude probíhat na příjezdu do chatové oblasti za lomem dopravní omezení z důvodu navážky materiálu pro sestavení domu. Časový rozptyl uzavírky by měl být dle zkušeností fir… celé hlášení