Drobnosti z historie: Zemědělství-Konec statkářů, JZD a 65 let kravína

18. 03. 2021 / Aktuality / Autor: Obec Veselíčko

Zemědělství: Konec statkářů, JZD a 65. let kravína

V roce 2021 máme několik obecních výročí. Některá vůbec neoslavujeme, ale přinejmenším stojí za vzpomínku. Jedním z nich je i kolektivizace zemědělství. Také 65. výročí postavení nového kravína a velké silážní jámy pod Veselíčkem.

Dříve ve vesnici bývali statkáři, počet krav se odvíjel od majetnosti. Krávy dávaly nejen mléko a maso, ale také byly tažnými zvířaty při práci na polích. Krávy mívaly jména, často Malina, Jahoda, Máňa, což svědčí o významnosti těchto zvířat v životě zemědělských rodin.

Časy statkářských hospodářů skončily v padesátých letech, kdy menší majitelé polí dobrovolně, ti větší násilím, museli odevzdat svůj majetek do družstev – JZD. Kolektivizace zemědělství přinesla užitek, ale i křivdy.

Naše JZD bylo prosperující, o tom svědčí zápisy v obecní kronice. Největšího rozmachu JZD dosáhlo v 70. – 80. letech minulého století, kdy byly vysazeny rovněž velké sady višní, rybízu, broskví a jabloní. Družstvo pak bylo sloučeno s Osekem a Dolním Újezdem.

Jak to vypadá dnes, to vidíme na první pohled. Některá pole byla vrácena původním majitelům v restituci, dnes je obhospodařují nájemní pachtýři.
V kravínech ve Veselíčku i v Tupci není ani jedno zvíře. Abyste viděli krávu, musíte do Oseka nebo pomalu do ZOO. Vepříny v obci neexistují. Jediné, co lze shlédnout je množství koní na westernovém ranči, kam se často lidé vydávají na procházky, aby viděli zvířata, která byla dříve na statcích docela běžná.

Snad vydrží drobní chovatelé ovcí, koz, slepic, holubů a králíků, aby život na vesnici byl pestřejší a na vsi nebyli vidět jen kočky a psi.

StČ, MuZa

Nejbližší události v obci

Nejsou žádné plánované akce.

Další události

14. 4. 2021

Rybářství Tovačov bude v pátek 16. dubna prodávat u obecního úřadu živé ryby a to v době od 12.00 - 12.20 hodin. Ceny ryb za kilogram: kapr 1 tř. - 89 Kč, kapr výběr - 95 Kč, pstruh - 175 Kč, tolstolobik - 55 Kč a am… celé hlášení