Jarní tradice: Nechodili K+M+B, nebyl masopust, ani Velikonoce

17. 03. 2021 / Aktuality / Autor: Obec Veselíčko

Doba covidová se svými restrikcemi zasahuje do života ve vesnici asi hlouběji, než si myslíme. Mizí tradice a oslavy, které byly dříve součástí života na Veselíčku a v Tupci.

V lednu Tři králové nepřáli štěstí a zdraví u stavení, chybí nové nápisy K+M+B na dveřích, což neznamená pro nás důchodce Klíče, Mobil, Brýle, ale poselství z dávných křesťanských časů.

Nevyhrává muzika a netančíme s medvědem o masopustu. Babičky se nemohou potkávat v klubovně, aby vyráběly stovky tradičních májků. Holčičky nezazpívají „Když Pan Ježíš…”

Počty nakažených ne a ne klesnout, v nemocnicích leží mnoho těžkých pacientů, asi tedy ani Velikonoce nebudou časem klapotání a tatarování.

Loni jsme si mysleli, že do léta bude konec. Zatím ale marně vyhlížíme, kdy se otevřou obchody, budeme moci navštívit své známé a nebudeme se bez konspiračních myšlenek bát překročit hranice okresu, když už vlastně nevíme, co okres znamená, byl dávno zrušen.

Lidové tradice v myšlenkách možná zůstanou, ale fakticky nebude na co navázat, protože už několikrát nebyly. Přesto vám ve fotografiích chceme tyhle svátky připomenout. Přejeme všem hodně zdraví, děkujeme zdravotníkům, z nichž mnozí bydlí ve Veselíčku, a snad už bude příští rok po epidemii a děti nám přinesou jaro do vsi.

Stanislava Čočková, Muzeum Záhoří

Nejbližší události v obci

Nejsou žádné plánované akce.

Další události

14. 4. 2021

Rybářství Tovačov bude v pátek 16. dubna prodávat u obecního úřadu živé ryby a to v době od 12.00 - 12.20 hodin. Ceny ryb za kilogram: kapr 1 tř. - 89 Kč, kapr výběr - 95 Kč, pstruh - 175 Kč, tolstolobik - 55 Kč a am… celé hlášení