Jarní tradice ve Veselíčku

23. 03. 2020 / Aktuality / Autor: Obec Veselíčko

Letos asi za dveřmi neuslyšíte Hopsa jedličko, strýčku ,tetičko, dejte vajíčko, selský rozum nám velí jarní tradici májkování  vynechat. No, vyšší moc zasáhla v podobě coronaviru. Lidové tradice ale už přečkaly horší věci, války, ohně, mory, a přece se udržely až do moderní doby.

V naší vesnici se tento zvyk udržuje, ale většího rozmachu se dočkal až v osmdesátých letech 20. století, kdy po zrušené základní škole se uvolnily prostory v nynější budově OÚ a vznikla tam jídelna a klubovna pro seniory. Babičky začaly vyrábět májky nejdříve pro mateřskou školu, byly to paní O. Čočková, J. Pazderová, J. Zapletalová,  M. Vogchtová,  M. Bouchalová. Pak s rostoucím zájmem o májky přibyly další důchodkyně M. Polášková, M. Řeháková, R. Mikšíková, M. Drábková V. Sigmundová, M. Koryčanová,  B. Šedová a další. Tak v Klubu seniorů vyrábějí papírové květiny a kompletují májky již velmi dlouhou dobu (40 let!) i další generace žen. Bylo tomu tak i letos. Jen na dokončení  akce už nám Covid 19 nedal čas. Co už! Komponenty zůstanou ve skříni na příští rok, čokoládky se určitě také spotřebují a snad tuhle neplánovanou přestávku přežijeme nejen my, ale i lidová tradice.

Kluci na tom asi budou s klapotáním a tatarováním podobně, choroba se nevzdává, opatření s omezením vycházení také jsou až do velikonočních svátků, přesto si můžeme svátky připomínat, případně pohledat fotografie z minulých let a přát si, aby vše zlé rychle přešlo a v roce 2021 se jarní svátky pořádně oslavily.

(text: S. Čočková)

Koronavirus
Zavádíme mobilní rozhlas
Mapový portál
Interaktivní prohlídka kronik obce Veselíčko - novinka
Projekt sociální bydlení

Mapa

Veselíčko na mapě

Kontakt

Obec Veselíčko
Veselíčko 68
751 25
okres Přerov

info@obec-veselicko.cz
+420 581 793 255
úřední hodiny OÚ

Hlášení rozhlasu

20. 3. 2020

Žádáme občany, aby nevhazovali do kontejnerů na bioodpad větve delší než 30 cm a průměr nesmí přesahovat 5 cm. celé hlášení

Starší hlášení

Copyright©2013, Obec Veselíčko / Aktualizuje Bc. Adéla Giblová / Tvorba www stránek - Studio Bajola Přerov