Mezinárodní den památky obětí holocaustu

27. 01. 2020 / Aktuality / Autor: Obec Veselíčko

Mezinárodní den památky obětí holocaustu připadá na 27. ledna. Byl vyhlášen Valným shromážděním Organizace spojených národů 1. listopadu 2005 na jeho 42. plenárním zasedání. Tento den má připomínat utrpení přibližně šesti milionů Židů, 220 tisíc Romů, 15 tisíc homosexuálů a milionů dalších nevinných obětí v době holokaustu za druhé světové války. Datum 27. ledna bylo vybráno záměrně, jelikož 27. ledna 1945 byl Rudou armádou osvobozen nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka), slouží však jako symbol osvobození všech ostatních nacistických koncentračních táborů. Česká republika vyhlásila 27. leden významným dnem poprvé v roce 2000, a to z iniciativy České rady pro oběti nacismu, Federace židovských obcí v ČR a dalších organizací.

Z naší obce bylo do nacistických táborů odvlečeno 21 občanů, další byli umučeni v nacistických věznicích. Dvě ženy byly v koncentráku jen proto, že byly židovského původu, muži většinou za odbojovou činnost ve skupině Lvice.

V Osvětimi byli: Ladislav Libiger, Josef Pavlištík, Břetislav Zavadil, Josef Navrátil, František Mádr, Antonín Mareček, Vladimír Čoček, Jaroslav Nádvorník, Rajmund Pacák, Alois Tomeček, Libor Dohnal, Florián Frélich, Oldřich Kejval, Gustav Kelar, Vilém Skařupa, Osvald Švarc, Ladislav Navrátil, František Pospíšil, František Kováček, Gizela Hánová. Blanka Brunková byla v koncentračním táboře Treblinka.

Ve Wroclavi byl popraveni Jan Navrátil a Josef Neugebauer. V Olomouci zahynul Karel Panák, v Praze Drahomír Kelča a Ferdinand Slaměník. Vladimír Lipner byl vězněn v Brně.

Na všechny oběti nacismu bychom měli myslet nejen dnešní den, protože si zaslouží naši úctu a pietní vzpomínku.

Text: S. Čočková

Zavádíme mobilní rozhlas
Mapový portál
Kanalizace Tupec - výstavba 2020
Interaktivní prohlídka kronik obce Veselíčko - novinka
Povodňový portál
Projekt sociální bydlení
Koronavirus

Mapa

Veselíčko na mapě

Kontakt

Obec Veselíčko
Veselíčko 68
751 25
okres Přerov

info@obec-veselicko.cz
+420 581 793 255
úřední hodiny OÚ

Hlášení rozhlasu

20. 7. 2021

Zájemcům o jógu v parku oznamujeme, že tento týden proběhne lekce ve středu 21. července v 18 hod. V případě deště se ruší. Oznamujeme občanům, že v sobotu 24. července budou naší obcí projíždě… celé hlášení

Starší hlášení

Copyright©2013, Obec Veselíčko / Prohlášení o přístupnosti / Tvorba www stránek - Studio Bajola Přerov