Místní hřbitov má 85 let

14. 06. 2019 / Aktuality / Autor: Obec Veselíčko

Místní hřbitov je ve Veselíčku teprve 85 let.  Dříve bylo Veselíčko přifařeno ke kostelu v Oseku. V roce 1791 tam byl postaven nový kostel na místě dřevěné kaple.Okolo kostela byl hned zřízen hřbitov, kde se pochovávali zemřelí ze 16 okolních vesnic, tedy i z Veselíčka.

Nový hřbitov byl postaven v lokalitě Svodnice. Návrh padl roku 1928, stavba začala roku 1934 dle návrhu Jana Ondroucha. Celkový náklad činil tehdy 34 000 korun. Kříž byl na hřbitov převezen od čísla 96 (u lomu), kde ho předtím postavila rodina Kubanova. Důvod již dnes není znám.  První pohřeb byl hned po dostavění v roce 1934, místo však nebylo vysvěceno, proto pan farář z Oseku odmítal obřad sloužit. Po odvolání se na vyšší úřady již problémy  s pohřbíváním nebyly.

Hřbitov doznal několik úprav, výsadbu lip vystřídaly břízy, převislé vrby, túje, lesní stromy, ale téměř vždy se úprava setkala s nepochopením obyvatel. Rovněž obřady dříve byly vypravovány z domu, průvodu se zúčastňovala celá vesnice, nyní jsou pohřby minimalizovány a konají se většinou v obřadních síních mimo obec.

Hřbitov bývá smutné místo, lidé tam chodí vzpomínat na své příbuzné, zkrášlují rodinné hroby. Ovšem najdou se i takoví, kteří chodí na tato místa krást, nejen kříže, lampy a vázy, ale i květiny a výsadby. Když je netíží vlastní svědomí, snad se trest na ně někde najde. (StČ)

Mapový portál Geosense