Připomenutí 70. výročí založení Tanečního souboru lidové umělecké tvořivosti Veselíčko

09. 07. 2020 / Aktuality / Autor: Obec Veselíčko

Po druhé světové válce se lidé radovali ze znovu nabyté svobody a měli potřebu se sdružovat. V Sokole cvičili, ale také hráli divadelní představení a předváděli taneční vystoupení. Po příchodu polských dětí do konfiskovaného zámku se taneční kroužek Sokola od vychovatelů naučil lidový polský tanec Krakovjak. S tímto tancem měl velký úspěch. V padesátých letech zapojila Oldřiška Čočková do kroužku více mládeže, a tím se utvořil nový soubor lidových tanců. Protože repertoár byl malý, začalo se se sběrem lidových písní na Záhoří, což potom tvořilo základ všech vystoupení a začátek obrovského úspěchu souboru. Tance jako Jahody, Dočesná, Špic polky, Šotyš polky nikdo v republice neznal, proto na soutěžích soubor překvapoval nejen diváky, ale i odborné poroty. Získal tím mnoho spojenců, například profesora Františka Bonuše z Prahy, choreografku Zdenu Jelínkovou z Brna a další.

Odměny v podobě prvních cen na soutěžích na sebe nedaly dlouho čekat. Nejen na regionální úrovni, ale také v Praze. V roce 1955 soubor LUT Veselíčko získal od prezidenta Československé republiky Antonína Zápotockého Vyznamenání za vynikající práci.

Soubor vystupoval po celé vlasti. V Přerově, Hranicích, Ostravě, v Pardubicích, v Žatci, Olomouci i Brně. Na festivalech lidových souborů v Náměšti na Hané, v Rožnově pod Radhoštěm a ve Strážnici patřili Veseličáci vždy k nejlepším. Jako odměna za vynikající práci přišla nabídka na vystoupení ve Francii v Rhodes. Navíc měli pozvání i do Monaka. Tam kromě úspěšných vystoupení získali tanečníci nové zkušenosti od zahraničních souborů, ale i řadu osobních přátelství a lásek.

V souboru vystupovalo mnoho dospělých tanečníků, ale i dětí. Ty měly svá vystoupení. K nejúspěšnějším patřily Královničky, Chlapecké hry a Ptáčkové.

Tanečníky doprovázela cimbálová muzika pod vedením Marie Mrvové, primášem byl Antonín Sedláček.

Celkem prošlo souborem na sto padesát lidí, a i když činnost byla v polovině šedesátých let násilně ukončena, láska k lidové muzice a k tancům v nich zůstala.

text: S. Čočková, fotogalerie: http://www.obec-veselicko.cz/zivot-v-obci/fotogalerie/pripomenuti-70-vyroci-zalozeni-tanecniho-souboru-lidove-umelecke-tvorivosti-veselicko/nggallery/page/1

Koronavirus
Kanalizace Tupec - výstavba 2020
Zavádíme mobilní rozhlas

Nejbližší události v obci

Nejsou žádné plánované akce.

Další události

Mapový portál
Interaktivní prohlídka kronik obce Veselíčko - novinka
Povodňový portál
Projekt sociální bydlení

Mapa

Veselíčko na mapě

Kontakt

Obec Veselíčko
Veselíčko 68
751 25
okres Přerov

info@obec-veselicko.cz
+420 581 793 255
úřední hodiny OÚ

Hlášení rozhlasu

11. 1. 2021

Firma: TOPENÁŘSKÝ SERVIS s.r.o. a společenství kominíků a topenářů bude provádět v naší obci revize kotlů na tuhá paliva. Dále pak provádí revize, kontroly a čištění komínů, kontroly kotlů na plynná paliva. Termín re… celé hlášení

Starší hlášení

Copyright©2013, Obec Veselíčko / Prohlášení o přístupnosti / Tvorba www stránek - Studio Bajola Přerov