Průzkum zájmu o čipování psů v obci

09. 10. 2019 / Aktuality / Autor: Obec Veselíčko

Vzhledem k blížícímu se datu 1. 1. 2020, kdy má vstoupit v platnost novela veterinárního zákona, která nařizuje majitelům psů, že si mají své mazlíčky načipovat, bychom chtěli zjistit, jestli by byl zájem o to, že by veterinární lékař dojel do naší obce, kde by psy načipoval na obvyklých stanovištích, tzn. na prostranství u pošty a na návsi v Tupci.

Pokud máte zájem, aby veterinární lékař dojel do naší obce, prosíme o zavolání na obecní úřad: tel. 581 793 255.

Novela veterinárního zákona nařizuje od roku 2020 čipování psů. Podle poslanců má pomoci zamezit byznysu s nelegálními množírnami. Novela však může významně pomoci i majitelům psů ochránit zvířata od stresu spojeného s odchytem a obcím ulevit od zbytečných obecních výdajů spojených se zaběhnutím psů.

Pes může mít místo čipu tetování

Pokud je váš pes tetovaný, není nutné jej i čipovat. Tetování však musí být čitelné a souhlasit s údaji, uvedenými v průkazu původu. To znamená, že nečitelné tetování nebo jakékoli jiné (např. z útulků, u psů bez PP apod.) než od řádných chovatelů se neuznává.

Tetování se tedy provádí výhradně na žádost chovatele pouze štěňatům do šesti týdnů věku dle údajů  ČMKU (Českomoravská kynologická unie), které posléze slouží k vystavení PP.

Čip se aplikuje na levou stranu krku speciálním jednorázovým aplikátorem dodávaným ke každému čipu. Aplikátor je v podstatě silnější dutá jehla, kterou se čip vpraví do podkoží (podobně jako očkování).

V současné době je čip jedním ze způsobu nezaměnitelného označení zvířete při cestování po EU, a také proto by měl být v souladu s mezinárodní normou pro RFID – ISO 11784/85 a měl by obsahovat označení země původu psa (pro ČR 203), což je možné ověřit pomocí čtecího zařízení.

Čipování provádějí veterinární lékaři, kteří splňují určité předpoklady dané Komorou veterinárních lékařů ČR. Protože jde o zákrok jednorázový a na celý život psa, doporučuji se spíše než o cenu zajímat o to, kde bude pes zaregistrovaný, jak pečlivě byla vyplněna tzv. registrační karta a zda bylo čtečkou zkontrolováno, zda byl čip opravdu aplikován.

Zdroj: www.zooo.cz

Mapový portál Geosense