Veselíčské léto 2017 nabízí tradiční i nové akce

12. 04. 2017 / Aktuality / Autor: Alžběta Panáková

Cyklus kulturně-společenských pořadů „Veselíčské léto 2017“ je pro obyvatele obce, ale i všechny další příznivce dobré zábavy připraven. A to již počtvrté.

Letošní novinkou je folklorní festival Záhorské slavnosti, které připadají na sobotu 10. června. Na Veselíčku se uskuteční poprvé. Navazují přitom na hudební krojovanou přehlídku, která se konala v sousedním Lipníku nad Bečvou dvacetkrát. „Jednadvacátý ročník si vyzkoušíme po dvouleté přestávce
u nás. Náměstí vyměníme za vesnický zámecký park. Vystoupí záhorské i hanácké soubory, ale také temperamentní hosté ze Slovenska,“ řekl starosta Veselíčka Tomáš Šulák.

zámeckém parku se uskuteční i další zcela nová akce – speciální celostátní výstava teriérů
(3. června). Dalším pořadem je Muzicírování a piknik v parku (1. července) a již počtvrté to bude Dobývání Moravské brány (5. srpna). „Zatímco Muzicírování bude nízkonákladové a spíše komorní, kam si lidé mohou přinést vlastní občerstvení a strávit při hudbě pohodové odpoledne na dece či na trávě, Dobývání s ukázkami zbraní, bojů či táboření středověkých rytířů je vůbec největší akce v obci, kterou loni navštívilo dva tisíce lidí,“ řekl starosta.

Od jara do léta pořádá několik akcí Mateřská škola Veselíčko. Jde o pásmo k oslavám 70. výročí založení mateřinky v obci. Den otevřených dveří vychází na předposlední dubnový pátek a sobotu 21.
a 22. dubna, Zahradní slavnost pak na 2. června. Oslavy doplní i výstava „Hračky nestárnou“ v Muzeu Záhoří s vernisáží 12. května. Do prázdnin bude přístupná každý pátek a sobotu od 16 do 18 hodin.
O prázdninách bude muzeum otevřeno pro zpestření náplně dalších akcí.

Také v Sokolské zahradě se uskuteční několik letních akcí. Sezona odstartuje „1. jarní grilovačkou“ (15. dubna), následuje Pálení čarodějnic (30. dubna). V zahradě bude mít start i cíl tradiční Pochod veselíčskými lesy (27. května). I letos se uskuteční Hry bez hranic, zábavné soutěžní odpoledne týmů domácích i přespolních spolků (17. června). Sokolská tradičně hostí hasičské Rozloučení s prázdninami (2. září) a letní sezonu uzavře 16. září Vinobraní. Mimo uvedené termíny se uskuteční Letní sobotní posezení v Sokolce, večerní program, v němž se obtýden vystřídají hudební skupiny a letní kino.

Další zajímavé akce se uskuteční i na jiných místech. O víkendu 22. a 23. dubna se u přehrady setkají rybáři na tradičních Rybářských závodech Lukavec 2017. Sobotu vyplní ještě branně-orientační závod „Po medvědí stopě“. Veselíčkem projedou autoveteráni na Helfštýnském okruhu (13. května), pokud bude přát počasí, tak pojedou přes zámecký park kolem zámku. Sportovci z Veselíčka vyrazí 29. května do Dolního Újezdu na Sportovní hry mikroregionu Lipensko. V červenci se uskuteční přívesnický tábor se zázemím v klubovně spolků a komunitní škole. Svou akci pořádá také Ranč Mustang Veselíčko – oficiální kvalifikační závody na MČR v disciplínách pro chladnokrevné koně (19. srpna).

Většinu akcí zašťiťuje Obec Veselíčko, některé pořádají samostatně nebo v partnerství Mateřská škola Veselíčko, SDH Veselíčko, TJ Sokol Veselíčko, Záhoří z. s., Kulturní komise, Klub pro děti a rodiče, Sdružení hudebníků Veselíčka, Ranč Mustang, Občerstvení Sokolka, lipenští rybáři či spolek Kulturní Morava. Na některé akce by měl přispět Olomoucký kraj.

Tomáš Šulák

starosta Obce Veselíčko