Víkend otevřených zahrad 6. a 7. 6. 2020

15. 06. 2020 / Aktuality / Autor: Obec Veselíčko

Svátek otevírání běžně nepřístupných zahrad veřejnosti (Open Garden & Squares Weekend) vznikl v roce 1998 ve Velké Británii a probíhá vždy během červnového víkendu. Projekt se setkal s velkým ohlasem a stal se postupně tradičním po celé Evropě. V České republice se v roce 2010 pod záštitou Národního památkového ústavu poprvé otevřely 3  zahrady a jejich počet postupně vzrůstá. 

Ve Veselíčku se tato akce uskutečnila poprvé. Karanténa Covidu 19 bohužel omezila možnosti propagace, komentovaná prohlídka o historii, současném stavu  i budoucích záměrech v zahradě či parku tak zůstala v režii místních nadšenců, bez účasti renomovaných dendrologů. Role průvodkyně parku se ujala paní Gabriela Spáčilová, která pracuje v oboru v Lipníku a návštěvníkům popsala místní stromy a keře. Historické souvislosti popsala Stanislava Čočková, kurátorka Muzea Záhoří. O projektech a revitalizaci parku, o jeho údržbě a dosazování nové zeleně pohovořil pan starosta Tomáš Šulák. O zázemí se postaral za spolek Záhoří Vladimír Čoček.

Tato nízkonákladová akce dokázala, že lze přilákat návštěvníky z širokého okolí a ukázat jim místa, která je uchvátí, kam patří i náš zámecký park, o kterém tvrdíme, že je „naše náměstí”. Tak mladí lidé z Olomouce, Tršic, Doloplaz , Lipníku,  Zlína, Holešova, Přerova,Hranic i Uničova obdivovali krásné průhledy parku i francouzskou část s bazénem a vodotryskem. Dozvěděli se historky o hraběcí rodině i o zámku, kde sídlí dětský domov.

Škoda, že místní tentokrát zůstali doma a nevyužili možnost setkání se spoluobčany. Snad příště nebude hrozit žádná nemoc a v našem parku sousedy potkáme.

Projekt Otevřených zahrad by mohl být i výzvou pro místní Svaz zahrádkářů, aby se rovněž zapojil a členové umožnili své opečovávané zahrádky shlédnout i ostatním. Ať jsou okrasné, či zeleninové. Lidé z města by ocenili možnost vidět, jak roste zelenina a jak se chovají slepice a králíci, případně včely. Množství návštěvníků s dětmi to dokazuje. (text: St. Čočková)

Odkaz na fotogalerii: http://www.obec-veselicko.cz/zivot-v-obci/fotogalerie/vikend-otevrenych-zahrad-2020/

Kanalizace Tupec - výstavba 2020
Zavádíme mobilní rozhlas
Mapový portál
Interaktivní prohlídka kronik obce Veselíčko - novinka
Povodňový portál
Projekt sociální bydlení
Koronavirus

Mapa

Veselíčko na mapě

Kontakt

Obec Veselíčko
Veselíčko 68
751 25
okres Přerov

info@obec-veselicko.cz
+420 581 793 255
úřední hodiny OÚ

Hlášení rozhlasu

15. 7. 2020

Oznamujeme občanům, že v sobotu 18. července přijede do naší obce první pojízdné kadeřnictví v ČR. V Tupci bude od 11:30 do 12:30, ve Veselíčku u obecního úřadu od 12:45 do 15:00 hod. Pro objednávky či… celé hlášení

Starší hlášení

Copyright©2013, Obec Veselíčko / Prohlášení o přístupnosti / Tvorba www stránek - Studio Bajola Přerov