Všechny věnce a stromky musím do neděle stihnout

19. 12. 2013 / Obec v médiích / Autor: Bc. Adéla Giblová

Když se vejde do domu Petry Patrmanové, je hned na první pohled jasné, že Advent začne co nevidět. „Voňavý nepořádek“ z větviček a přírodnin vítá už od vchodu. Ani kuchyňská linka dnes neslouží k vaření a přípravě jídla. Je zaplněná do posledního místečka větvičkami, bukvicemi, žaludy, kaštany, hvězdičkami z pomerančové kůry, různými bobulemi, ale také kupovanými třpytivými a blyštivými komponenty, které patří na adventní věnce, do svícnů a dalších dekorací. „Každý má rád něco jiného. Někdo chce přírodní ozdoby, někdo zase více nablýskané. Mně se líbí i kombinace obojího,“ vysvětluje aranžérka Petra Patrmanová. Do neděle musí stihnout vyrobit desítky věnců a dekorací, které si u ní její stálí zákazníci každoročně objednávají. O práci rozhodně nemá nouzi, i když se zrovna aranžováním a výrobou svícnů a věnců neživí. Zahradnice se vyučila aranžování už na střední škole v Ostravě. „Paradoxně mě to ale vůbec nebavilo. Aranžování bylo to poslední, co jsem kdy chtěla dělat,“ říká dnes se smíchem. Po deseti letech praxe od studií už mluví jinak. „Dnes to dělám ráda a je to vlastně to nejhezčí, co mám ráda na Vánocích a na celém tom období, které jim předchází,“ přiznává. K Adventu patří hlavně věnec a čtyři svíčky na něm. „Na jednom pracuji asi půl hodiny. Když nepočítám veškeré přípravy,“ říká a ukazuje přitom na hromady materiálu a košíky s roztříděnými věcičkami, jež si musela nachystat. Petra si vyrábí všechno od začátku až do konce sama. „Dělám si i slaměné podložky, které následně omotávám zelenými větvičkami a pak zdobím,“ říká a ukazuje na výsledek, kterým je právě adventní věnec. Klasické věnce ale nejsou to jediné, co lidé do svých domů v tyto dny chtějí. „Kromě věnců zhotovuji třeba také svícny na stůl. Ptám se vždycky zákazníků, co by chtěli. V jakých barvách. Zda třeba do oranžova, do červena, fialova nebo zlata,“ jmenuje z pestré nabídky. Specialitou Petry Patrmanové jsou kuželovité vánoční stromky, které sama vytváří. Jak se dělají? „Vyberu si nádobu – třeba tento červený kyblík, vložím do něj hlínu, pak nastříhám klacíky do výšky, jakou má mít stromek. Vytvořím kužel, nahoře svážu drátem, pak postupně přidávám větvičky a namotávám. Na závěr zdobím,“ vysvětluje postup. Stromečky mají různé rozměry, jsou na nich přírodniny a sluší jim i třpytivé baňky. „Myslela jsem si, že jsem vymyslela svícen ve tvaru válečku, který jsem dřív nikde neviděla. Teď už je mají ale všude. Takže ani nevím, kdo je vlastně od koho okoukal,“ odpovídá na otázku, co je jejím vlastním nápadem.

Zda teď všechno do konce týdne stihne vyrobit? „Stihnu,“ směje se a zároveň přiznává, že se má co otáčet a že jí pomáhá dokonce i manžel. „Včera pekl perníky, kterými zdobím stromky i věnce,“ ukazuje na plnou mísu. Většinou už se jí dopředu hlásí stálí zákazníci. A protože jich není zrovna málo, musí na Advent myslet už od září. „Jdu se psem na procházku do přírody a s sebou nesu tašku. Sbírám přírodniny, kromě bukvic, žaludů, kaštanů i větvičky, mochyně, šípky, sbírám, co se dá. A snažím se každý rok přidávat něco nového, co zrovna frčí,“ říká. Jaký má Petra vztah k Vánocům? „Doteď jsem je příliš v lásce neměla. Myslím, ale že se to už brzy změní,“ říká nastávající maminka dvojčátek, které se mají narodit v březnu. „Až budou děti, bude to asi jiné,“ dodává žena, které – když všechno dozdobí a rozprodá nebo rozdá – na vlastní výzdobu moc času nezbude. „Moje výzdoba nebývá ani barevně sladěná. Udělám ji narychlo z toho, co tady zůstane,“ říká se smíchem.

šum, PD

Kanalizace Tupec - výstavba 2020
Zavádíme mobilní rozhlas

Nejbližší události v obci

Další události

Mapový portál
Interaktivní prohlídka kronik obce Veselíčko - novinka
Povodňový portál
Projekt sociální bydlení
Koronavirus

Aktuality

Archiv aktualit

Mapa

Veselíčko na mapě

Kontakt

Obec Veselíčko
Veselíčko 68
751 25
okres Přerov

info@obec-veselicko.cz
+420 581 793 255
úřední hodiny OÚ

Hlášení rozhlasu

2. 7. 2020

Upozorňujeme občany z dolního konce Tupce, kterým nebyly v pravidelném svozu odpadu, vyvezeny popelnice, že pokud mají zájem o jejich vyvezení, aby umístili popelnice k autobusové zastávce v Tupci… celé hlášení

Starší hlášení

Copyright©2013, Obec Veselíčko / Prohlášení o přístupnosti / Tvorba www stránek - Studio Bajola Přerov