Zástupci mikroregionu Lipensko navštívili Náměšť, Třebíč, Dalešice a MAS Podhorácko

19. 12. 2013 / Obec v médiích / Autor: Bc. Adéla Giblová

Představitelé obcí, příspěvkových organizací a spolků z mikroregionu Lipensko se letos 19. září seznámili na exkurzi s krajem MAS Podhorácko.

První zastávkou byl státní zámek v Náměšti nad Oslavou, poté následovala cesta do městyse Okříšky, který leží na úpatí Českomoravské vrchoviny. V Okříškách přivítal zástupce Lipenska starosta Zdeněk Ryšavý a pracovníci MAS Podhorácko. Manažerka MAS Kristýna Štěpánová zde představila činnost místní akční skupiny. MAS Podhorácko má v současnosti 65 partnerů, z toho 13 představitelů z podnikatelské sféry, 23 nestátních neziskových organizací a 29 partnerů z veřejného sektoru (27 obcí, jednu MŠ a ZŠ a jednu MŠ). Kromě realizace strategického plánu LEADER navázala MAS Podhorácko spolupráci s polskou LGD Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajiny i Paluk“ s názvem „Projekty MAS pro podporu venkovské identity přinášejí novou kvalitu života do venkovských oblastí“. V rámci tohoto projektu se uskutečnil výjezd české skupiny do Polska, uskutečnila se přehlídka tanečních souborů v regionu Podhorácko a workshopy zaměřené na projekty kulturního dědictví a celoživotního vzdělávání. Manažerka MAS Podhorácko prezentovala také komunitní školství a systém celoživotního vzdělávání, které je v regionu rozvinuto. Po úvodní prezentaci se diskutovalo na téma budoucnost financování místních akčních skupin. Starosta Zdeněk Ryšavý provedl studijní skupinu po městysu Okříšky, kde žije 2057 obyvatel, a který je vzdálen 25 kilometrů od Jihlavy.

Další zastávkou byla židovská čtvrť v Třebíči. Území určené ještě v polovině 80. let 20. století k plošné asanaci. Tento unikát zapsaný v prestižním seznamu UNESCO, se stal jednou z nejvýznamnějších světových památek. Čtvrť zahrnuje 123 dochovaných staveb, např. přední a zadní synagogu, židovskou radnici, rabinát, chudobinec, nemocnici a školu. Zástupci mikroregionu se proplétali úzkými uličkami a obdivovali dochovanou židovskou rituální lázeň – mikve. V domě Seligmanna Bauera, který byl postaven před rokem 1798 a v roce 2011 byl upraven na židovské muzeum, si studijní skupina prohlédla historické hokynářství a také bydlení židovské rodiny v meziválečném období.

Navzdory technickým problémům s autobusem se podařilo cestu zdárně ukončit v Dalešicích, kde mohli účastníci studijní cesty zhodnotit dojmy z celého dne a prodiskutovat další možnosti růstu mikroregionu Lipensko.

Věra Rakovská, OŠK MěÚ LnB

Zavádíme mobilní rozhlas
Mapový portál Geosense
Interaktivní prohlídka kronik obce Veselíčko - novinka
Projekt sociální bydlení

Aktuality

Archiv aktualit

Mapa

Veselíčko na mapě

Kontakt

Obec Veselíčko
Veselíčko 68
751 25
okres Přerov

info@obec-veselicko.cz
+420 581 793 255
úřední hodiny OÚ

Newsletter

Budeme vás pravidelně informovat o novinkách obce. Pro přihlášení k odběru e-mailového zpravodaje zadejte svůj e-mail.

Copyright©2013, Obec Veselíčko / Aktualizuje Bc. Adéla Giblová / Tvorba www stránek - Studio Bajola Přerov