Drobnosti z historie: Cestáři

19. 04. 2021 / Aktuality / Autor: Obec Veselíčko

Drobnosti z historie: Cestáři

Možná si pamětníci občas zanotují písničku Na silnici u Prášil, jeden starý cestář žil…

Myslím, že bychom profesi cestáře ve Veselíčku potřebovali jako sůl. Když jedete po rozbité cestě na Přerov, přes díry do Lipníku, naše auta trpí. Tyto cesty nemá ve své správě obec, tak může pouze apelovat na majitele, aby zjednali nápravu. Dříve se o silnice starali místní cestáři. Mezi poslední, kteří pracovali na úseku od Dolního Újezdu po Osek, byli pan Jaroslav Nádvorník z Tupce a Valentin Kovařík z Veselíčka. Cesty nebyly asfaltové, jen štěrk polévaný dehtem.  Starostí cestáře bylo udržovat nejen silnici, štěrkem zarovnávat díry a sypat v době náledí, ale i kosit příkopy, udržovat je v dobrém stavu, aby voda cestu nezaplavovala. V zimě navozili štěrk z lomu na hromady u silnice a ručně při náledí rozhazovali.

O místní komunikace se dnes starají Služby obce Veselíčko, kteří odhrnují sníh a sypou invertní materiál, sekají trávu a udržují okrasnou zeleň za pomocí techniky. Hned je krajina hezčí.

Příkopy kolem okresních cest ale vypadají špatně, při tání sněhu zalévá voda vozovku, cestující odhazují do okolí odpadky, takže pohled už není idylický.

Potěšili mě chlapci z DDŠ ve Veselíčku, kteří v pátek 9. dubna posbírali okolo naší vesnice mnoho pytlů s odpadky. Patří jim velký dík. Nevím, zda by si místní omladina  neměla z nich vzít příklad. Po partě „veselíčáků” zůstávají odpadky u rybníčku v parku i u pomníku na Zámeckém kopci. Tak snad jednou pochopí, že žít v uklizené vesnici je mnohem lepší. A také Správa silnic a dálnic napraví brzy situaci na okresních cestách, které hodně utrpěly během stavby dálnice. Bylo by na čase. Abychom v Kronice obce Veselíčka za padesát let nečetli, že se na opravy komunikací  v roce 2021 zapomnělo.

Text: Stanislava Čočková

Zavádíme mobilní rozhlas
Mapový portál
Kanalizace Tupec - výstavba 2020
Interaktivní prohlídka kronik obce Veselíčko - novinka
Povodňový portál
Projekt sociální bydlení
Koronavirus

Mapa

Veselíčko na mapě

Kontakt

Obec Veselíčko
Veselíčko 68
751 25
okres Přerov

info@obec-veselicko.cz
+420 581 793 255
úřední hodiny OÚ

Hlášení rozhlasu

18. 6. 2021

Oznamujeme občanům, že již dnes od 14 hodin a zítra do 12 hodin budou u minimarketu kontejnery na nebezpečný a velkoobjemový odpad. V sobotu od 12 hodin budou kontejnery uzamčeny a nebude do nich možné dále odpa… celé hlášení

Starší hlášení

Copyright©2013, Obec Veselíčko / Prohlášení o přístupnosti / Tvorba www stránek - Studio Bajola Přerov