Drobnosti z historie – solidarita

01. 07. 2021 / Aktuality / Autor: Obec Veselíčko

Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, tohle přísloví platí stále. V historii naší vesnice lze doložit mnoho neštěstí, které postihlo stavení, lidi, domácí zvířectvo i přírodu kolem.

Obec několikrát vyhořela, o čemž svědčí i zápisy v kronice, nejen Chýlec, ale také později Chňórka, škola  a Tupec. Tehdy přispěla vrchnost, církev, ale i drobní rolníci. Rovněž v nedávné době zasahovali naši hasiči například dvakrát v Place i na Vicinově. Díky nezlomné vůli občanů a s přispěním dobrovolných hasičů se podařilo následky eliminovat.

Zlé choroby také nejsou jen v současnosti, v dobách napoleonských válek se do vsi zavlekla malárie, dysenterie a po první světové válce španělská chřipka. Zemřelo mnoho nemocných, rovněž i dětí.  Covid ohrožuje naše životy v současnosti, mnoho lidí již nemoc mělo, někteří byli postiženi fatálně.

Domácí chov zdecimovalo v minulosti dosti chorob, například kulhavka, slintavka i červenka, Názvy jsou to poetické, ale úmrtnost byla velká. Dnes již existuje vakcinace. Ostatně dobytek ve vesnici už skoro není. Kravíny i chlívky jsou prázdné ale z ekonomických důvodů.

Važme si pomoci druhých, jsou ochotní přispět v neštěstí i cizím lidem, nejen rodině. Nikdy nevíme, kdy budeme potřebovat podporu, přispějte tedy i vy na konta charitativních organizací, které pomáhají nejen na Hodonínsku.

Čísla kont najdete na webu obce, ale také na webu konkrétních organizací.

Děkujeme, že pomůžete, vždyť  Veselíčko se ze všech dřívějších útrap vzpamatovalo a počet obyvatel roste. Tak ať  se daří nejen u nás, ale i jinde!

Zavádíme mobilní rozhlas
Mapový portál
Kanalizace Tupec - výstavba 2020
Interaktivní prohlídka kronik obce Veselíčko - novinka
Povodňový portál
Projekt sociální bydlení
Koronavirus

Mapa

Veselíčko na mapě

Kontakt

Obec Veselíčko
Veselíčko 68
751 25
okres Přerov

info@obec-veselicko.cz
+420 581 793 255
úřední hodiny OÚ

Hlášení rozhlasu

17. 9. 2021

SDH Veselíčko oznamuje občanům, že v neděli 19. září se uskuteční u hasičské zbrojnice pietní akt za tragicky zesnulé hasiče v Koryčanech. V poledne přesně ve 12 hodin se po dobu 1 minuty rozezní sirény na zásah… celé hlášení

Starší hlášení

Copyright©2013, Obec Veselíčko / Prohlášení o přístupnosti / Tvorba www stránek - Studio Bajola Přerov