Drobnosti z historie: Stromy

30. 06. 2021 / Aktuality / Autor: Obec Veselíčko

Ve Veselíčku máme starou lípu, která je pod ochranou památkové péče, její kmen dokola měří  cca 450 cm, obejmou ho až tři osoby. Tahle lípa malolistá má asi  250 – 300 let. Vedle ní stojí socha sv. Floriána z roku 1760.  Další staré stromy najdeme v parku, kde si můžete projít stezku s popisy. Dříve kolem cest a polí bývaly dlouhé aleje stromů,  které tvořily krajinu, bohužel při scelování polí vzaly za své. Naštěstí se vysazují aleje znovu.

V zahradách se ovocné stromy obnovují častěji. Když nedávají úrodu, vymění se za nové odrůdy. Přesto se najdou stromy, které mají skoro 100 let. Jedním z nich je hrušeň v části Veselí.  Dříve bývala tradice, že se vysadil nový strom po narození potomka. Pan Svoboda z čísla 141, který bojoval v 1. světové válce, později byl  také starostou obce, své prvorozené dceři Marii vysadil hrušku Pražanku v roce 1924. Dům ještě celý nestál, ale strom se měl k světu. Paní Maruška již zemřela, hruška však stále poskytuje ovoce a útočiště mnoha ptákům, kteří hnízdí ve větvích, ale také v dutém kmeni. Hned v sousedství je zase starý šeřík, který byl zasazen panem Ministrem v roce 1923, kdy pokračovala výstavba domů ve Veselí a vznikla tím nová ulice pod statkem Otáhalových.  Prvním stavitelem  ve Veselí byl v roce 1922 pan Ondruch.

Pokud máte v zahradě strom s historií, napište nám. Můžeme to zaznamenat i v kronice obce a předat tak dalším generacím zprávu o stavu stromů ve Veselíčku.

 

Zavádíme mobilní rozhlas
Mapový portál
Kanalizace Tupec - výstavba 2020
Interaktivní prohlídka kronik obce Veselíčko - novinka
Povodňový portál
Projekt sociální bydlení
Koronavirus

Mapa

Veselíčko na mapě

Kontakt

Obec Veselíčko
Veselíčko 68
751 25
okres Přerov

info@obec-veselicko.cz
+420 581 793 255
úřední hodiny OÚ

Hlášení rozhlasu

17. 9. 2021

SDH Veselíčko oznamuje občanům, že v neděli 19. září se uskuteční u hasičské zbrojnice pietní akt za tragicky zesnulé hasiče v Koryčanech. V poledne přesně ve 12 hodin se po dobu 1 minuty rozezní sirény na zásah… celé hlášení

Starší hlášení

Copyright©2013, Obec Veselíčko / Prohlášení o přístupnosti / Tvorba www stránek - Studio Bajola Přerov