Krajské a senátní volby 2008 – výsledky

19. 10. 2008 / Volby / Autor: Obec Veselíčko

Krajské a senátní volby ve Veselíčku přinesly podobné výsledky jako v celém kraji, resp. senátním obvodu. Zvítězila ČSSD, kterou volilo 79 voličů (38,34% – v celém kraji 39,78%), před ODS, která získala 42 hlasů (20,38% – v celém kraji 20,34%).  Komunisté získali na Veslíčku 30 hlasů, lidovci 19, Nezávislí starostové pro kraj 11 hlasů, Nezávislí 8 hlasů a Šance pro náš kraj 6 hlasů

Komentář:
Voliči reflektovali svou „oranžovou revolucí“ zejména nesouhlas s vládní politikou a potrestali tak celkem úspěšné působení „modrých hejtmanství“, která však okázale poukazovala zejména na své „betonové investice“. Kraje tak čeká kompletní výměna stráží, neboť ČSSD ohlásila, že s ODS půjde do koalice jen když to bude nezbytně nutné. V Olomouckém kraji si může ČSSD s 27 mandáty (téměř absolutní většina) vybrat za partnera lidovce (5 mandátů), s nimiž by měla pohodlnou většinu 32 hlasů, nebo s komunisty dokonce 37 hlasů z 55. ODS získala 13 mandátů. Další politické strany propadly – opět se však ukázalo, že příbuzné strany (Nezávislí starostové pro kraj + Nezávislí a Strana zelených + Šance pro Olomoucký kraj) by společně získaly přes 5 procent hlasů, ale do voleb šly každá samostatně. (Naproti tomu v sousedním Zlínském kraji se spojili a koalice Nezávislí starostové pro kraj získala přes 10 procent hlasů.)

Senátní volby

V senátních volbách získal Jiří Lajtoch (ČSSD) 65 hlasů, Eduard Sohlich (ODS) 48 hlasů. Oba postupují do 2. kola voleb, které se uskuteční 24. a 25. října 2008.

V těchto volbách půjde zejména o dovršení „oranžové smršti“ a snaze socialistů zabránit, aby ODS znovu získala v Senátu ústavní většinu. Pravicový kandidát to bude mít v levicovém obvodě velmi těžké a i kdyby jej podpořili pravicoví voliči Jiřího Bakalíka a Vladimíra Hučína, socialista Lajtoch má v zádech oporu komunistů. Z dalších kandidátů získal ve Veselíčku Josef Nekl (KSČM) 31 hlasů, Vladimír Hučín (KAN) 23 hlasů a Jiří Bakalík (KDU-ČSL) 22 hlasů.
Srovnání výsledků ve Veselíčku a v celém kraji resp. senátním obvodu, je v přílohách.

Důležité zprávy o dění v obci na telefon
Mapový portál
Interaktivní prohlídka kronik obce Veselíčko - novinka
Povodňový portál
Projekt sociální bydlení
Koronavirus
Kanalizace Tupec - výstavba 2020

Mapa

Veselíčko na mapě

Kontakt

Obec Veselíčko
Veselíčko 68
751 25
okres Přerov

info@obec-veselicko.cz
+420 581 793 255
úřední hodiny OÚ

Hlášení rozhlasu

11. 8. 2022

Klub důchodců oznamuje, že odjezd na Floriu do Kroměříže je v pátek 12. srpna v 8 hod. ze všech autobusových zastávek. Oznamujeme občanům m.č. Tupec, že na doporučení vodoprávního orgánu musela obec změn… celé hlášení

Starší hlášení

Copyright©2013, Obec Veselíčko / Prohlášení o přístupnosti / Tvorba www stránek - Studio Bajola Přerov