Kulturní památky

Zámek, jemuž dal v roce 1769 pozdně barokní podobu fulnecký stavitel Thalherr, byl majetkem rodu Podstatských–Liechtensteinů. Dvoupatrová budova je obdélníkového půdorysu, náležel k ní bývalý hospodářský dvůr s chlévem, stodolou a obytnými přízemními domky. Zámek prošel v roce 2011 rekonstrukcí. V zámku se nachází kaple.

Fotografie zámku a zámeckého parku z let minulých

Zvonička je „ukryta“ na vyvýšeném místě za požární zbrojnicí. V roce 1970 ji hasiči opravili, z původní stavby zůstal jen dřevený nosník zvonku, tradiční provoz nahradili elektrickým pohonem. Zvon zhotovila roku 1876 brněnská firma Webr, na jeho reliéfu stojí: sv. Jene a Maria orodujte za nás! Zvon se podařilo za druhé světové války ukrýt a zachránit.

V lese při cestě od sv. Antoníčka k dřinové aleji stávala soška sv. Huberta. Dnes zbyl jen dřevěný kůl a dřevěná bouda – chata sloužící nájemcům honitby k odpočinku při lovu.

Kaple

Kaple stojí uprostřed návsi, má pěkně upravený interiér a v době mariánských svátků v květnu se zde konají pobožnosti. Před kaplí stojí kamenný kříž, jenž pořídila obec Tupecká v roce 1860.

Je pravděpodobně nestarší ze tří kaplí ve Veselíčku. Je v ní umístěna socha sv. Jana Nepomuckého a také se zde konávaly v květnu bohoslužby.

Nachází se v zámku. V kapli jsou vzácné fresky, které však chátrají.

Nachází se u bývalého školního hřiště. Uvnitř je obraz Božského srdce, srdce Panny Marie i několik sošek svatých. Dodnes se zde v květnu konají „májové“ pobožnosti.

Nachází se v lese za Lukavcem. Podle pověsti ji nechal z vděčnosti postavit otec jedné z hraběcích dcer, kterou na tomto místě přimáčkla kláda při kácení. Podle jiné verze se komtesa ukryla při mohutné bouři za vzrostlou jedlí.

Kříže

Poblíž zvoničky u hasičské zbrojnice stojí kamenný kříž, jenž nechala postavit v roce 1872 obec. V roce 2012 obec kříž zrenovovala.

Kříž stojí uprostřed hřbitova, v roce 1891 jej nechali postavit manželé Kubanovi. Původně stával před domem 96 ve skale, odkud byl na dnešní místo převezen.

Před Kaplí sv. Františka Serafinského v Tupci stojí kamenný kříž, jenž pořídila obec Tupecká v roce 1860.

Sochy

Stojí v zahrádce mezi domem č. 7 a bývalou hospodářskou budovou zámku. Svatý Josef je patronem bratrstev a řeholních společností pojmenovaných po něm; karmelitánů; manželů a křesťanských rodin, řemeslníků, tesařů a mnoha dalších. Je z roku 1783.

Nachází se u zámku hned za bránou. Socha je poškozená, má uražené jedno rameno kříže. Sv. Alois je patronem mládeže a studentstva. Jeho atributy jsou lilie, kříž, lebka a růženec. Sochu vytvořil roku 1780 Karel Kafka z Přerova.

Stojí v prostoru u Lukavce za topoly ve směru na Svrčov. Socha muže držícího dítko v náručí byla zhotovena v roce 1943. Poté, co vandalové urazili soše Antonína hlavu, začali lidé říkat místu „u bezhlavého“. Později se hlava našla, v současnosti je socha opravena a má opět svou původní podobu. Sv. Alois je například patronem za znovunalezení ztracených věcí.

Nachází se před domem č. 7, byla vytvořena v roce 1760. Socha pochází od sochaře Jana Michaela Scherhaufa. Dvakrát se již opravovala. Poprvé v roce 1909 a podruhé roku 1975. Svatý Florián je považován za patrona profesí, které souvisejí s ohněm.

Stojí na odbočce směrem na Svrčov u kamenolomu na pokraji dubového lesa.

Nachází se za zahradou Kramplových nedaleko sadu. Pořídili ji František a Cecílie Kramplovi v roce 1897.

Nachází se v kopci ve směru z Veselí před Pospíšilovým. V roce 1900 ji nechali postavit manželé Kramplovi. V době mariánských svátků v květnu se zde schází starší ženy ke společné modlitbě.

Památníky

Nad vesnicí v lese u vojenského hřbitova stojí žulový pomník z roku 1905, postavený ke 100. výročí od napoleonských válek, kdy zámek Podstatských sloužil jako lazaret.

Před obecním úřadem stojí pomník z roku 1964 na památku občanů, kteří padli za první i druhé světové války. V rohu Kubanovy zahrady stojí dřevěný kříž s ukřižovaným Ježíšem.

Mapa

Veselíčko na mapě

Kontakt

Obec Veselíčko
Veselíčko 68
751 25
okres Přerov

info@obec-veselicko.cz
+420 581 793 255
úřední hodiny OÚ

Hlášení rozhlasu

5. 12. 2022

Pan Chytil z Dolního Újezdu nabízí ryby na vánoční svátky, na přání je lze i vykuchat. V nabídce je kapr, amur, pstruh. Objednávat můžete na tel.č.: 604 816 823. Muzeum Záhoří zve na adventní výstavu Veselé vánočn… celé hlášení

Starší hlášení

Copyright©2013, Obec Veselíčko / Prohlášení o přístupnosti / Tvorba www stránek - Studio Bajola Přerov