Setkání Ludmil v Lipníku nad Bečvou

16. 09. 2021 / Aktuality / Autor: Obec Veselíčko

SETKÁNÍ LUDMIL V MEDITAČNÍ ZAHRADĚ

V roce 2021 si připomínáme 1100 let od zavraždění svaté Ludmily.

Svatá Ludmila se narodila kolem roku 860 na knížecím dřevěném hradu Pšov nad soutokem Labe a Vltavy. Díky manželskému svazku s prvním historicky doloženým přemyslovským knížetem Bořivojem stála u samých počátků konstituování českého státu a formování národů budoucí střední Evropy. Stala se zakladatelkou vládnoucí dynastie a snažila se ovlivňovat i soudobou politickou situaci za vlády svých synů Spytihněva a Vratislava. Významnou roli sehrála také při výchově vnuka, budoucího knížete Václava, kdy kladla důraz na chlapcovo vzdělání. Právě předáváním moudrosti a zkušeností zralého věku budoucímu knížeti ovlivnila náš stát na tisíc let dopředu.

V neděli 19. 09. 2021 pořádá Okrašlovací spolek Lípa ve spolupráci s městem Lipník nad Bečvou a pod záštitou RNDr. Jitky Seitlové, místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR akci SETKÁNÍ LUDMIL V MEDITAČNÍ ZAHRADĚ.

Jedná se o přátelské setkání nejen Ludmil, kde si připomeneme památku patronky české země, jejíž odkaz jako ženy a vychovatelky v rodině přetrvává po staletí. Těšit se můžete na cimbálovou muziku Okybača a doprovodný program pro děti s rytířskou tématikou. Slavnost bude zahájena v 9:30 hodin v kostele sv. Jakuba Většího mší svatou ke cti sv. Ludmily a poté bude následovat program v Meditační zahradě. Součástí programu je také panelová výstava Kněžna svatá Ludmila 1100 let.

Výstava i akce se konají pod záštitou a za finanční podpory RNDr. Jitky Seitlové, místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR.

Ing. Věra Rakovská

vedoucí Odboru školství a kultury

Městský úřad Lipník nad Bečvou

náměstí T.G.Masaryka 89