Zpravodaj SMSka 5/2021

18. 05. 2021 / Aktuality / Autor: Obec Veselíčko

Sdružení místních samospráv ČR zaslalo nový zpravodaj SMSka 5/2021: SMSka 5-2021

Co se v ní třeba dočtete?

• Ohlédnutím za rokem samospráv v pandemii se hned z několika úhlů pohledu zabývá v úvodníku předseda SMS ČR Stanislav Polčák.
  • A že je i hlas SMS ČR slyšet při vyjednávání podmínek pro obce v Platformě pro Modernizační fond, potvrzuje v rozhovoru výkonná ředitelka SMS ČR Jana Přecechtělová na str. 2.
  • Obce dostaly od státu dílčí náhrady za kompenzační bonus. Výpadky příjmů jsou však masivní. Vysvětlení k tématu najdete na str. 3.
  • Stále vám posíláme nějaké dotazníky a už vás nebaví je vyplňovat? Nezlobte se, prosím. Bez znalosti vašich postojů a dalších informací se neobejdeme. Více si přečtěte na str. 3.
  • Sociálnímu bydlení na venkově se věnujeme na str. 4 a 5. Sociální byty na venkově jsou prostě popelkou, říká v rozhovoru starosta Veselíčka Tomáš Šulák.
  • Pro transformaci dětské skupiny na jesle mohou obce využít přechodné období, dozvíte se na str. 6 z článku Lenky Matějové.
  • Jak starostka Jeřišna Dagmar Vaňková vyřešila v obci problém s přemnoženými kočkami? A co jí poradila legislativní kancelář SMS ČR? Přečtete si na str. 7.
  • SMS služby s.r.o. informují o nových povinnostech v zadávacím řízení, také o tom, že Úřad pro ochranu osobních údajů vyhověl žádosti o zastavení zpracování osobních údajů starostů, poslanců, senátorů či krajských zastupitelů. Články najdete na str. 8 až 10.
  • Aktuálními tématy, která v současnosti samosprávy řeší, se zabývají také jednotlivá krajská sdružení. Z jednotlivých článků na str. 11 až 14 vyplývá, že starostové stále nemají jasno v odpadové legislativě, sdružení se připravují na krajská shromáždění, některé termíny už jsou známy.
  • Příklad dobré praxe je tentokrát z obce Psáry ve Středočeském kraji. Manažer Michal Hinda nás v rozhovoru s místostarostkou Martinou Běťákovou pozval do zdejší školy Amos, která prý není jen místem, kde pan učitel předává znalosti žákům. Čtěte na str. 15.

18. 6. 2021

Oznamujeme občanům, že již dnes od 14 hodin a zítra do 12 hodin budou u minimarketu kontejnery na nebezpečný a velkoobjemový odpad. V sobotu od 12 hodin budou kontejnery uzamčeny a nebude do nich možné dále odpa… celé hlášení